اینترنت دو قطبی آمریکایی و چینی

اینترنت دو قطبی آمریکایی و چینی

اینترنت دو قطبی آمریکایی و چینی

اینترنت دو قطبی آمریکایی و چینی

تقابل و جنگ تجاری میان چین و آمریکا به حوزه فناوری ارتباطات و تکنولوژی نیز کشانده شده و شرکت‌های فعال در این زمینه را نیز به زودی درگیر خود خواهد کردو اینترنت در طول یک دهه آینده به اینترنت دو قطبی آمریکایی و چینی تبدیل خواهد شد.

به تازگی در شبکهCNBC مدیر اسبق اجرایی ارشد گوگل اریک اشمیت  که قبل از آن مدیریت شرکت مادر آن یعنی آلفابت را نیز برعهده داشت عنوان کرده است که تا سال ۲۰۲۸ میلادی، شبکه جهانی اینترنت به دو بخش تفکیک خواهد شد که یکی از آن‌ها توسط ایالات متحده آمریکا و دیگری توسط چین هدایت می شود.

تحلیلگران فعال در حوزه فناوری اخیرا اطلاع  داده بودند که اینترنت و خدمات اینترنتی در جهان به شدت به سمت دوقطبی شدن درحال پیشروی است که این امر درنهایت می‌تواند به ضرر بسیاری از کاربران جهانی تمام شود و آینده جهان را به سمتی که نباید هدایت کند.

وی در ادامه سخنانش افزود: به نظر می‌رسد کاربران و مردم نیز در این دوقطبی شدن اینترنت چاره و انتخاب درستی نخواهند داشت چراکه به‌طور مستقیم تحت تاثیر سیاست‌گذاری‌های کشور محل سکونت خود، قرار خواهند گرفت و نمی‌توانند فضای آزادانه و یا کنترل محتوای اینترنت مورد استفاده را خود انتخاب کنند.

قابلیت‌های مشابه و در عین حال متفاوت

دوقطبی شدن اینترنت بدان معناست که برخی از اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های اینترنتی که ازسوی شرکت‌های توسعه‌دهنده چینی منتشر می‌شوند، قابلیت‌های مشابه و در عین حال متفاوتی را با اپلیکیشن‌های توسعه‌یافته توسط شرکت‌های آمریکایی ارائه خواهند داد و توسط برخی کشورها نظیر چین، نظارت شدیدی برروی محتوای اینترنت و فعالیت اپلیکیشن و سرویس‌های مختلف  وجود دارد و برخی دیگر از کشورهایی که از کنترل و نظارت شدید بر محتوای اینترنت استقبال می‌کنند، در جبهه اینترنت چینی قرار خواهند گرفت.

این درحالیست که ایالات متحده آمریکا آزادی بیش‌تری را برای فضای مجازی و سرویس‌های اینترنتی قائل شده است و به کشورهایی که از این سرویس‌ها بهره می‌برند، سرویس‌های موردنظر خود را ارائه می‌دهد و کشورهایی با سیاست فضای مجازی آزاد در جبهه آمریکایی این تقابل و دوقطبی شدن قرار می‌گیرند.