تاریخ تبلیغات

تاریخ تبلیغات

قدمت تبلیغات

قدمت و تاریخ تبلیغات به‌اندازه تاریخ تولد بشریت است. در طول تاریخ؛ جوامع انسانی با فرهنگ­ ها و آداب و رسوم متفاوت، از شیوه­ ها و روش ­های تبلیغی مختص به خود استفاده می­کرده­ اند.

شاید بتوان از حجاری علائم روی کاسه­ ها و ظروف سفالی و همچنین نقاشی­ های روی دیوار غارها، سنگ­ ها و صخره­ ها به‌عنوان اولین نمونه­ های تبلیغات یادکرد و پس­ از آن جارچی­ های شهر بودند که اولین تبلیغات کلامی و رو در رو را به نمایش گذاشتند.

اگر به شیوه ظهور و بروز ادیان الهی نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که آن‌ها نیز از روش ­های تبلیغاتی برای معرفی و گسترش خود استفاده کرده ­اند.

تاریخ تبلیغات در جهان

با اختراع ماشین چاپ توسط گوتنبرگ، انقلاب عظیمی در صنعت تبلیغات ایجاد گردید. با این اختراع، صاحبان مشاغل و شرکت­ های تجاری می ­توانستند پیام­های خود را در سطحی وسیع و به‌صورت ماندگار در معرض دید مخاطبان خود قرار دهند.
اما سابقه اولین تبلیغ چاپی در جهان به سال 1478 و به شخصی انگلیسی به نام ویلیام کاکستون بازمی‌گردد. او در تبلیغ خود مردم را به خرید یک کتاب قوانین مذهبی تشویق می‌کرد.
در اواسط قرن نوزدهم که روزنامه به وجود آمد در کشور انگلستان مطبوعات شروع به چاپ تبلیغات نمودند.

در آن زمان بیشتر آگهی­ دهندگان، واردکنندگان اجناس به انگلستان بودند. به‌عنوان نمونه اولین آگهی قهوه در سال 1652 و شکلات در سال 1657 و چای در سال 1658 چاپ و منتشر شدند.
اولین آگهی رقابتی در 14 سپتامبر 1710 در روزنامه تاتلر به چاپ رسید.

در همین زمان تبلیغات از راه آگهی از انگلستان به آمریکا راه یافت. در آن دوران که هنوز رادیو اختراع نشده بود، مطبوعات تنها بستر موجود برای انتشار آگهی­ های تبلیغاتی بودند و تنها افراد باسواد در معرض این تبلیغات قرار می­گرفتند.

پیدایش رادیو و تلویزیون

با پیدایش رادیو و تلویزیون، دامنه­ ی جامعه­ ی هدف تبلیغات از افراد باسواد جامعه به‌تمامی مردم اجتماع گسترش یافت.

دیگر برای اطلاع از ویژگی­ های یک کالا، به سواد نیاز نبود و صاحبان کالا و خدمات با استفاده از این ابزارهای جدید می ­توانستند با آحاد جامعه ارتباط برقرار کنند.

پس از پیدایش رادیو به‌وسیله‌ی مارکنی در سال 1895، به ­تدریج تبلیغات جای خود را در رسانه جدید باز کرد و سپس اولین رادیو تجاری به نام «کاکا» در ایالت پنسیلوانیا راه­ اندازی شد.
پس از خاتمه جنگ جهانی دوم در سال 1945، تبلیغات از طریق تلویزیون آغاز و به‌سرعت گسترش یافت.

دیگر مخاطب می­توانست به‌راحتی در منزل بر روی مبل نشسته، ضمن تماشای برنامه ­های تلویزیونی و درحالی‌که به نوشیدن چای یا قهوه مشغول است، اطلاعات کالای موردعلاقه خود را دریافت نماید.
در همین دوران تبلیغات محیطی نیز دچار تغییر و تحول گردید و به سر در تک ­تک فروشگاه­ ها رسید به شکلی که از اواخر دهه 80 میلادی تا به امروز، مردم یک جامعه تنها با خارج شدن از منزل خود، در معرض تبلیغات محیطی قرار می­گیرند.
در سال­ های ابتدای دهه 90 میلادی و با گسترش اینترنت، تبلیغات وارد مرحله جدیدی گردید. استفاده عموم مردم جامعه از اینترنت، بستری را فراهم کرد که صاحبان صنایع و مشاغل بتوانند از این بستر استفاده کرده و به‌صورت آنلاین مخاطب را هدف تبلیغات خود قرار دهند.

با ظهور تلفن­ های همراه و پس­از آن تلفن­ های همراه هوشمند و همچنین تکامل اپلیکیشن­ های موبایل و شبکه­ های اجتماعی، روند حرکت تبلیغات، شکل تازه­ ای به خود گرفت. به نظر می­رسد تا چند سال آینده ابزارهای قبلی تبلیغاتی مانند رادیو و تلویزیون، کم ­کم رنگ‌باخته و از صحنه خارج شوند.