چگونه طراحان می‌توانند از ایده های خود محافظت کنند؟

چگونه طراحان می‌توانند از ایده های خود محافظت کنند؟

چگونه طراحان می‌توانند از ایده های خود محافظت کنند؟

چگونه طراحان می‌توانند از ایده های خود محافظت کنند؟

کمپانی نسبتا بزرگ ترونکی (Trunki) با شعب مختلف واقع در آمریکا و اروپا که در زمینه تولید کیف و کوله پشتی برای کودکان فعالیت دارد چندی پیش در پرونده قضایی شکایت از شرکت کیدی (Kiddee) برای دزدی طرح کیف آنها مبنی بر عدم اثبات اینکه ایده و طرح کیف برای ترونکی بوده است شکست خورد.

حالا راب لائو (Rob Law) موسس ترونکی در یک سخنرانی که اخیرا در هفته دیزاین لندن ۲۰۱۷  داشت توصیه های جالبی به دیزاینرها برای محافظت از ایده هایشان ارائه کرد که با هم مرور می کنیم.
طراحان در هنگام انجام یک پروژه باید تمامی اتودهای روی کاغذ و مراحل کارشان را نگه دارند تا برای اثبات کپی برداری ایده توسط افراد دیگر استفاده شود.

نگهداری تمامی اسناد ریز و درشت برای جلوگیری و حفظ IP اثر نقش بسیاری در دادگاه های قضایی در این رابطه دارد.ترونکی که در سال ۲۰۰۴ تاسیس شده است در پرونده شکایت خود از کمپانی کیدی که در سال ۲۰۱۳ تاسیس شده است شکست خورد.هر دو برند، تولید کننده کیف و کوله پشتی برای کودکان با موضوع حیوانات هستند.

این شکایت در سال ۲۰۱۳ توسط ترونکی و برای اثبات اینکه طرح کیف آنها توسط کیدی دزدیده شده است شروع شد اما نهایتا در سال ۲۰۱۶ با شکست مواجه شد.

     توصیه های راب لائو

با این حال راب لائو می گوید: “نا امید نشوید” و با انرژی مثبتی دوست دارد تا به دیزاینرها توصیه هایی در این زمینه بدهد.

هر چند آنها در این پرونده شکست خوردند اما این باعث شد تا هرچه دقیق تر و محکم تر برای حفظ ایده هایشان در آینده بپردازند. او اضافه می کند: “طراحان نباید از اینکه ایده های خود را با دیگر همکاران در میان بگذارند ترسی داشته باشند.

فیدبک گرفتن بخشی ضروری برای پیاده سازی یک ایده خوب است که نمی توان از آن گذشت. پروسه دیزاین شامل تست های متعدد، گرفتن فیدبک و در نتیجه پیشرفت در تست های آینده است که یک ایده را توسعه می دهد.

شما نمی توانید یک ایده را  توسعه دهید مگر آنکه با دیگران آن را در میان گذاشته باشید.”

مخترعان برای محافظت از طرح خود از قرارداد (NDA) استفاده می کنند که کار آنها را آسانتر کرده است گرچه نگه داشتن اسناد و اتودها در تمامی مراحل به نظر امری ضروری می رسد.
راب به این موضوع اشاره کرد که تمامی اسناد و مدارک لازم را نگه داشته بود و در موردی توانست کمی به پرونده شکایتش کمک کند و آن چیزی نبود جز پیش طرح و جزییات مرتبط با طرز بسته شدن کیفی که طراحی شده بود.

اما این قسمت از کیف توسط کمپانی کیدی از نو طراحی شده بود و نتوانست چیزی را ثابت کند. او می گوید: “آنها این قسمت از کیف را خیلی بد طراحی کرده بودند و حتی این باعث شد که محصول ما نیز در بازار بد جلوه کند.”

محافظت از طرح ها

در بحث آثار ثبت شده و نشده در انگلستان، دیزاینرها اگر آثار خود را به نوعی ثبت نکرده باشند به صورت پیش فرض از نظر قانونی تا ده سال در این موضوع از آنها حمایت می شود و اگر به صورت قانونی اقدامات لازم برای محافظت از طرح خود را انجام داده باشند تا ۲۵ سال اگر مشکلی از این قبیل پیش بیاید از نظر قانونی تحت حمایت هستند.

دیگر توصیه راب لائو به طراحان این است که تا جایی که می توانند طرح خود را در جایی ثبت کنند چرا که در اینگونه پرونده های دادگاهی بسیار کمک می کند. یک منظور از ثبت، می تواند این باشد که آثار خود را در بیهنس و سایت های معتبر آپلود کنید که حتی می توان از آن به عنوان مدرک در کشورهای خارجی هم استفاده کرد.

او پیشنهاد می کند که آثار خود را هم به صورت فیزیکی و هم روی (CD) یا فلش و هارد نگهدارند. تمامی اتودها و… را اسکن کنید چرا که تاریخ فایل اسکن شده نیز اهمیت ویژه ای دارد.

و آخرین توصیه او این است که طراحان از سیستم های آپلود (Anti-Copying in Design) مخفف به (ACID) نیز استفاده کنند. (ACID) چیزی است مانند (iCloud) که این اجازه را می دهد تا کاربران طرح های خود را به عنوان یک فایل محرمانه در آن آپلود و نگهداری کنند و فرقش با دیگر سیستم های آپلود این است که شبیه به مهر و امضا کردن فایل ها عمل می کند و کاملا قانونی است.