جعبه های مقوایی چه کاربردی دارند؟

جعبه های مقوایی، بسته های پیش ساخته صنعتی هستند که از مقوای نازک و به شکل جعبه ساخته میشوند. جعبه ­های مقوایی در درجه اول برای بسته بندی کالاها و مواد و نیز ارسال وسایل از طریق پست به کار میروند. به طور قطع؛ جعبه ­های مقوایی برای نگهداری وسایلی که در داخل آنها قرار میگیرند بسیار مفید هستند.

جعبه های مقوایی برای اهداف دیگری به جز ذخیره سازی و نگهداری کالاها کاربرد دارند. از آنها برای ساختن طیف گسترده ­ای از وسایل از جمله ابزار آزمایشهای علمی، اسباب بازی کودکان و مصالح ساختمانی ارزان قیمت استفاده میشود.

زندگی در یک جعبه مقوایی به طور کلیشه ای با بی خانمانی در ارتباط است. با این حال، پیتر رایان، معمار اهل ملبورن، در سال 2005 خانه ای را ساخت که کاملاً از مقوا بود.

مقوا چیست و در چه مواردی استفاده می­شوند؟

مقوا گرچه برای همه ما یک مفهوم آشنا است، در واقع یک اصطلاح عمومی است که به اشکال مختلف محصولات کاغذی اشاره دارد. مهم نیست که ما مقوا را چگونه تعریف و تولید کنیم، نمی توان این حقیقت را انکار کرد که کاربردهای فراوانی دارند.

مقوا از دیرباز به دلیل سبک تر بودن و سهولت دسترسی، به عنوان راه حل ایده آل بسته بندی شناخته شده است.

انواع جعبه ­های مقوایی از لحاظ جنس

مقوای ایندربرد

جعبه ­هایی که با مقوای ایندربرد ساخته میشوند عموماً در صنایعی کاربرد دارند که نیازمند رعایت اصول بهداشتی است. جعبه­ های مواد غذایی، جعبه ­های دارویی و محصولات آرایشی و بهداشتی از جمله این صنایع هستند.

مقواهای ایندربرد در وزن­های 250، 275، 300، 350 و 400 گرمی تولید و به بازار عرضه میشود.

مقوای پشت طوسی

مقوای پشت طوسی همان طور که از نام آن پیدا است یک طرف آن طوسی و طرف دیگر آن سفید است. مقواهای پشت طوسی کاربرد بسیار وسیعی در صنعت بسته بندی دارند. در حقیقت می توان این طور عنوان کرد که این نوع مقوا، از پرکاربردترین مقواها در صنعت بسته بندی به شمار میروند.

در تولید و ساخت جعبه های پشت طوسی، از مقواهایی با وزن­های 230، 250، 280، 300، 350، 400 و 500 گرمی استفاده میشود.

مقوای گلاسه

جعبه های مقوایی گلاسه(پشت سفید) اغلب در صنایع و حرفه هایی به کار میروند که صاحب کالا به دنبال ظاهری مناسب ­تر و ویژگی های بهداشتی بهتری نسبت به جعبه های مقوایی پشت طوسی باشد. این مقواها عموماً در جعبه هایی که نمای داخلی آنها قابل رویت است مورد استفاده قرار می گیرند. جعبه های کفش، جعبه های دستمال کاغذی، جعبه خمیردندان از جمله جعبه هایی هستند که در ساخت آن ها از مقوای گلاسه استفاده می شود.

در تولید جعبه های مقوایی گلاسه از مقواهایی با وزن­های 230، 250، 280، 300، 350، 400 و 500 گرمی بهره می برند.