طراحي انواع سررسيد و سالنامه

طراحي انواع سررسيد و سالنامه:
به زبان ساده سررسيد يا سالنامه همان دفترچه يادداشت روزانه است با اين تفاوت که هر صفحه آن داراي تاريخ ميباشد . البته امروزه بر اساس کاربردهاي فراوان در رشته هاي مختلف کاري انواع مختلف سررسيد به وجود آمده اند که در زير به شرح آنها ميپردازيم ؛ همچنين به خاطر کاربردي بودن سررسيد و همچنين عمر طولاني ( يکسال ) ميتواند به عنوان يک محصول تبليغاتي بسيار سودمند نيز مورد استفاده قرار گيريد.
سررسيد را ميتوان بر اساس اطلاعات صفحات داخلي ، نوع جلد ، نوع صحافي و حتي سايز سررسيد طبقه بندي کرد که در زير به توضيح هر کدام مي پردازيم.

اطلاعات صفحات داخلي سررسيد:
معمولاً از لحاظ محتوايي سررسيد داراي 3 بخش است:

 • مقدمه :  ميتواند شامل تصاويري از نوروز و يا … باشد و همچنين صفحه اي به نام دارنده سالنامه مي باشد.
 • صفحات داخلي سررسيد : که در واقع همان صفحات يادداشت روزانه تاريخ دار ميباشد . البته خود صفحات داخلي معمولاً به 4 مدل مختلف تقسيم بندي ميشوند که در ادامه توضيحاتي در اين مورد خواهيم داد.
 • بخش پاياني : اين بخش معمولاً شامل صفحاتي است که در آن ميتوان اطلاعات مهندسي و يا برگه هايي براي يادداشت تلفن و يا براي مشاهده تلفن هاي ضروري مانند آتش نشاني ، اورژانس و غيره را يافت.


انواع صفحات داخلي سررسيد بر اساس تاريخ بندي:
بر اساس تاريخ ثبت شده در هر صفحه از سررسيد ميتوان 4 مدل مختلف سررسيد را معرفي کرد :

 • سررسيد روزانه ( جمعه جدا): در واقع هر صفحه در اين نوع از سررسيد نماينده يک روز از سال ميباشد و در هر صفحه تاريخ يک روز ثبت شده است .
 • سررسيد روزشمار ( پنج شنبه و جمعه با هم ): در واقع اين مدل مانند مدل قبلي ميباشد فقط روز هاي پنجشنبه و جمعه به جاي اينکه در 2 صفحه متفاوت چاپ شوند ، در يک صفحه چاپ شده اند. اين نوع از سررسيد مناسب اکثر مشاغل ميباشد زيرا اکثراً در روز جمعه تعطيل ميباشند و نيازي به يادداشت برداري در روز جمعه ندارند
 • سررسيد دوروز شمار : در هر صفحه اين نوع سررسيد 2 روز هفته ثبت شده است و براي مشاغلي که يادداشت برداري کمي در روز دارند مناسب است .
 • سررسيد هفتگي : در هر دو صفحه اين سررسيد هفت روز هفته گنجانده شده و براي يادداشت برداري هاي کوتاه مناسب است.

 
انوع جلد سررسيد:
معمولاً براي ساخت جلد سررسيد از انواع جلدهاي سخت با روکش هاي مختلف استفاده ميشود . که اين روکش ها ميتواند سلفوني گلاسه با روکش سلفون مات يا براق ، چرم مصنوعي يا طبيعي ، ترمو يا گالينگور باشد . البته بنا به سليقه و توانايي توليد کننده ميتواند از روکش هاي مختلف ديگري نيز استفاده نمايد .

انواع صحافي سررسيد:
سررسيد با توجه به نوع صفحات داخلي آن و حتي نوع جلد ميتواند صحافي هاي مختلفي نيز داشته باشد که از اين ميان مي توان به صحافي ته دوخت ،دوختي ، فنردوبل يا فنر مارپيچ ، کلاسوري اشاره کرد .

انواع سايز سررسيد:
البته سايز سررسيد ميتواند بنا به نظر توليد کننده دلخواه و متفاوت باشد ولي براي کاهش ضايعات و همچنين قيمت تمام شده معمولاً از سايز هاي استاندارد زير استفاده مي شود:

 • سايز رحلي: بيشتر براي سررسيدهاي مديران استفاده ميشود و داراي جاي يادداشت بيشتري نسبت به سررسيد وزيري ميباشد . تقريباً کمي کوچکتر از سايز استانداردA4 و تقريباً برابر با ( 21 در 28.5 سانتيمتر ) مي باشد.
 • سايز وزيري: اين سايز که پر مصرف ترين سايز و مناسب ترين آنها نيز ميباشد تقريباً همان سايز B5( 25 در 17.5 سانتيمتر ) ميباشد که پس از دور بري در صحافي تقريباً 5 ميليمتر تا 1 سانت کوچکتر مشود. سايز کتاب هاي درسي نيز معمولاً سايز وزيري مي باشد.
 • سايز رقعي: اين سايز کوچکتر از وزيري و تقريباً برابر با سايز A5 استاندارد و برابر با ( 21 در 14.5 سانتيمتر ) مي باشد .
 • سايز پالتويي: در دو مدل پالتويي بزرگ و پالتويي کوچک توليد ميشود که به ترتيب داراي سايز ( 11.5 در 22.5 سانتيمتر ) و ( 11 در 20 سانتيمتر ) است.
 • سايز جيبي : تقريباً برابر با سايز A7 استاندارد ميباشد و برابر با ( 14.5 در 10 سانتيمتر ) ميباشد .البته اين سايزها به صورت تقريبي ميباشد و بنا به نوع صحافي ميتواند کمي کوچکتر يا بزرگتر نيز شود.


چاپ سررسيد به صورت اختصاصي:
از آنجا که سررسيد ( سالنامه ) به عنوان يک محصول تبليغاتي بسيار موثر ميتواند مورد استفاده قرار گيريد ، شرکت ها و سازمان هاي مختلف همه ساله از اين موقعيت استفاده کرده و با چاپ سررسيد به صورت اختصاصي از وجود يک محصول تبليغاتي موثر بهره ميبرند .
معمولاً چاپ اختصاصي سررسيد به 3 روش زير مي تواند انجام شود:

 •     چاپ اختصاصي فقط روي جلد: در اين روش معمولاً از چاپ سيلک ، طلاکوب يا داغکوب استفاده ميشود و لوگو و شماره تلفن هاي متقاضي بر روي سررسيد هاي از قبل توليد شده چاپ ميگردد .
 •     چاپ اختصاصي روي جلد و اضافه کردن صفحات تبليغاتي : در اين روش علاوه بر چاپ روي جلد ، بنا به درخواست مشتري ميتوان تعدادي صفحات تبليغاتي از محصولات يا خدمات وي تهيه کرد و به داخل سررسيدهاي از قبل توليد شده اضافه نمود و سپس آن را صحافي شده به وي تحويل داد . همچنين بنا به درخواست مشتري ميتوان لوگوي سازمان يا شرکت متقاضي را در تک تک صفحات سررسيد چاپ کرد .
 •     چاپ اختصاصي کامل سررسيد: در اين روش از جلد تا صفحات داخلي و صفحات تبليغاتي سررسيد همگي بنا به درخواست مشتري به صورت کاملاً اختصاصي چاپ و توليد مي شود . البته اين روش فقط براي تيراژهاي بسيار بالا مناسب ميباشد و قيمت تمام شده آن نسبت به دو روش قبلي بالاتر است .